Zašto je zimsko prskanje važno za voćke?

Zimsko prskanje voćaka predstavlja esencijalnu preventivnu mjeru za zdravu vegetacijsku sezonu. Pravovremeno tretiranje tijekom zimskog mirovanja voćaka može značajno smanjiti potrebu za intenzivnijim tretmanima kasnije tijekom godine, smanjujući prisutnost štetnika i bolesti. Tako pripremljene biljke imaju veće šanse za stabilan urod, što je posebno bitno za voćnjake s breskvama, jabukama, trešnjama i drugim voćnim vrstama podložnim gljivičnim bolestima.

Koje voćne vrste trebaju zimsko prskanje?

Zimsko prskanje preporučljivo je za gotovo sve voćne vrste, jer svaka od njih može biti podložna različitim bolestima i štetnicima. Breskve i nektarine, primjerice, trebaju ovu mjeru zaštite kako bi se spriječila kovrčavost lista, dok trešnje zahtijevaju prskanje za smanjenje pojave šupljikavosti lista.

Pravilno provedeno zimsko tretiranje također smanjuje brojnost lisnih uši i drugih prezimljujućih štetnika, olakšavajući time brigu o voćkama tijekom vegetacijske sezone.

Kada je idealno vrijeme za zimsko prskanje?

Optimalno vrijeme za zimsko prskanje voćaka je u kasnoj zimi, obično krajem veljače ili početkom ožujka, prije početka vegetacijskog ciklusa. Ovo je vrijeme kada pupovi na stablima počinju bubriti i pripremaju se za novu sezonu rasta, pa se tretman najbolje provodi dok su biljke u fazi mirovanja. Tretiranje po suhom i mirnom danu pri temperaturama višim od 5 °C omogućava učinkovito djelovanje zaštitnih sredstava.

Zimsko prskanje za zaštitu od bolesti i štetnika

Jedna od najvažnijih preventivnih mjera koju voćari provode u zimskim mjesecima je zaštita protiv gljivičnih bolesti. Primjenom odgovarajućih fungicida smanjuje se rizik od pojave bolesti kao što su kovrčavost i šupljikavost lista kod koštičavih voćaka, fuzikladij na jabukama te bakterijske infekcije. Također, preventivna zaštita u fazi mirovanja biljaka omogućuje im da započnu novu vegetacijsku sezonu bez prisutnosti patogenih organizama, što je ključno za zdrav rast i razvoj.

Promanal Neu služi kao zimsko bijelo ulje kojim se uništavaju prezimjeli oblici štetnika na stablima. Cuprum MZ, Secur 48 i Secur 30 kao i Aspida sredstva su koja se koriste u zimskom prskanju voćaka i vinograda.

Kako pripremiti voćke za zimsko prskanje?

Prije prskanja voćke treba pripremiti uklanjanjem starih grana, mrtve kore, lišajeva i mahovine. Prorjeđivanje krošnji omogućuje bolji prodor zaštitnog sredstva do svih dijelova stabla, uključujući skrivene pupove i spore štetnih gljivica. Stabla treba temeljito poprskati – od debelih grana do sitnih pupova – kako bi se postigla potpuna pokrivenost. Preporučuje se tretiranje po suhom danu bez vjetra, čime se osigurava da zaštitna sredstva optimalno prijanjaju na površinu biljke.

Zaključak: Zimsko prskanje kao ključ uspjeha
Zimsko prskanje voćaka igra ključnu ulogu u pripremi voćaka za novu sezonu. Pravilno izvedeno tretiranje u razdoblju mirovanja biljaka može značajno smanjiti broj potrebnih tretmana kasnije u sezoni i osigurati stabilan i zdrav urod. Redovita primjena fungicida i drugih zaštitnih sredstava omogućuje voćkama da uđu u vegetacijsku sezonu bez opasnosti od bolesti i štetnika, postavljajući temelje za uspješan voćnjak.